Pod záštitou predsedu PSK
PaedDr. Milana Majerského, PhD.

Pod záštitou predsedu PSK PaedDr. Milana Majerského, PhD.

Pre koho bola určená zbierka v roku 2023

cimburie oddeľovač

Pre koho bola určená zbierka?

Stanka a Dávidko


Sme mladá päťčlenná rodina zo Spišskej Belej. Ako všetci rodičia, sme sa tešili, na prírastky do rodiny. Prvý sa narodil Dávidko, dnes už 6 a pol ročný chlapček. Z počiatku jeho vývin prebiehal ako u zdravého dieťatka, no po pár mesiacoch sa Dávidko nevyvíjal ako by mal. Začal sa kolotoč vyšetrení a rehabilitačných cvičení. Dnes má Dávidko diagnostikovanú kvadruspastickú detskú mozgovú obrnu, epilepsiu, strabizmus a pridružené diagnózy. Tým, že Dávidko rastie a nevyvíja sa fyziologicky, začali sa mu skracovať šľachy na nožičkách.

Po Dávidkovi sa nám narodila dcérka Stanka, dnes štvorročné dievčatko. Boli sme šťastní, že máme zdravé dieťatko. No po pár mesiacoch sa zopakoval scenár, ako u Dávidka. Stanka sa nevyvíjala ako by mala a rovnako sme začali absolvovať neurologické vyšetrenia. Dnes má naša princezná diagnostikovanú detskú mozgovú obrnu – svalovú hypotóniu, idiopatickú epilepsiu a ďalšie choroby.

Cieľ zbierky

Obe naše detičky sú ležiace, plne plienkované a preto potrebujú 24-hodinovú starostlivosť. Veľmi nám na nich záleží, a preto navštevujeme štátne zariadenia raz mesačne, ako napríklad rehabilitáciu, včasnú intervenciu, špeciálnu pedagogičku a doma s nimi poctivo cvičíme. 

Vzhľadom na ich stav je toho málo. Chceli by sme im poskytnúť pravidelné rehabilitácie s potrebnými terapiami, ktoré by ich posunuli v psychomotorickom vývoji a skvalitnili život. Žiaľ, tieto cvičenia nie sú hradené zdravotnou poisťovňou a z nášho rodinného príjmu im ich nevieme zaplatiť. Ďalším problémom je naše bývanie. Tým, že sú obaja ležiaci a rastú, potrebujeme zrekonštruovať kúpeľňu na bezbariérovú. Na to však nemáme dostatok financií. Snažíme sa riešiť situáciu ako vieme, ale potrebujeme pomoc aj od ľudí.

Miško

Náš Miško má 9 mesiacov, narodil sa predčasne spolu so svojou sestričkou Leuškou v 31. týždni tehotenstva. Leuška svoj boj prehrala na 17. deň. Miško bojoval aj keď mal veľa prekážok.

Hneď ho museli zaintubovať, lebo nevládal dýchať sám. Narodil sa opuchnutý s vysokými zápalovými hodnotami. Nasadili mu niekoľko antibiotík. Dostal krvácanie 2. a 3. stupňa do bruška, pľúciek a hlavičky. Robili mu lavaz pľúc, dostal 3 transfúzie a niekoľko plaziem. Rozšírili sa mu mozgové komory a urobili cysty. V inkubátore bol 17 dní. Musel sa učiť papať a bol sondovaný v nemocnici presne 41 dní. Na srdiečku mal niekoľko dierok a podstúpil 2 x ibalginovú kúru, následne sa našťastie niektoré uzatvorili. Stále má však šelest a priedsieňovo-komorový skrat.

Pravidelne chodíme na kontroly avšak, každá choroba ho posúva vzad.  Diagnostikovali mu CTP (Centrálna tonusová porucha) a CKP (Centrálna koordinačná porucha). Nevie sa otočiť ani dvíhať hlavičku, leží. Ma atrofiu mozgu a hypoxicko ischemickú encefalopatiu. Posledne sa pridružil Westov syndróm (forma epilepsie), kvôli ktorému nemôže Miško rehabilitovať, kým nebude liečba úspešná. Boli sme aj hospitalizovaní v nemocnici, pretože lieky nezaberali, stále mal záchvaty. Momentálne podstupuje hormonálnu terapiu, ktorá snáď zníži počet záchvatov. Prognózy sú žiaľ detská mozgová obrna – spastická quadruparéza. 

Cieľ zbierky

Odkedy sme prišli domov, veľa cvičíme, hlavne doma. Miškov stav sa však napriek snahe a cvičeniam nezlepšuje. Chodíme aj k rehabilitačnej sestre, ktorá s Miškom cvičí Vojtovú metódu. Práve na kvalitné rehabilitácie potrebujeme finančnú podporu.

Miško je ten najkrajší chlapček. Napriek množstvu prekážok je to stále veľký bojovník, ktorý sa nevzdáva. Ma najkrajší úsmev a rád sa jaší a šantí. Chceme pre neho len, aby bol šťastný a robil šťastnými aj nás.

Prečítajte si ako sme spoločným úsilím dali detičkám šancu na lepší zajtrajšok

Ďalší článok:

Zdielať článok:

Facebook

Tešíme sa na vás

6. - 7. jún 2024

Dní
Hodín
Minút
Sekúnd

Ďakujeme, že pomáhate

cimburie oddeľovač

Mediálni partneri

cimburie oddeľovač
KN
ktv
Slovenka_logo
romana tv logo web
markíza
lumen

Partneri

cimburie oddeľovač
Prešovský samosprávny kraj
Evanjelická cirkev Kežmarok
Gréckokatolícka farnosť Ľubica
Farnosť Kežmarok
merate
darus stav
ZLAVOMAT
garbiarska
VPSKK
rytmus
sited logo black

Sponzori

cimburie oddeľovač
Hotel Hrabovo
Nadácia Chemosvit
VLM
Knižka
hyza
Agrozami
coop jednota

Farm – Leibitz s.r.o.

Večierka Podhorany – Mariana Mešárová

Bidfood
teatro
TESCO
chemosvit folie
Mileo
Obec Výborná
Obec Výborná
perkins
Pekárnička
Grand-Hotel-Bachledka
Tami
steiger
Marko tatry
Bargertex
Spring
Sanatórium Tatr.Kotlina
Strachan
cimburie oddeľovač
Tatrakon
kvety nika
hydina holding
cez tatry

Dučák Ján - voda, kúrenie

Večierka Šugerek

alter ego
thymos
Hotel Solisko
Kooperativa

Lukostreľba Kežmarok

konica minolta
slvak
Obec Krížová Ves
Obec Krížová Ves
Jedáleň Goretti
zamaz
la lorraine
feridtrade

PD Spišská Belá

hot point

Voda-Kúrenie-Plyn Martin Ivančák Ján Halčin

FOTOKINO, Ján Palčo

poncik

Bonthé čaje - Marcela Richtarčíková

Dominika Pomajdíková, nezávislá kozmetická poradkyňa

Medard Kiefer

Mäsiareň u Dávida

ROSSE s.r.o.